Sport

Ploaia i-a înmuiat pe cei de la Dero

Stadionul „Rafinăriei” din Câmpina a programat la finele săptămânii trecute partida dintre echipa municipalităţii, Unirea, şi Dero Ploieşti din cadrul etapei a XXII-a a primei ligi a fotbalului judeţean. Absenţa din rândul câmpinenilor a nu mai puţin de 5 titulari, a fost observată în angrenajul echipei care a deschis scorul spre finalul primei reprize când Basma a şutat mingea puternic din apropierea careului advers.
A fost nevoie să înceapă ploaia, care i-a înmuiat pe cei de la Dero în repriza secundă, câmpinenii majorând scorul în minutul 48 când Coman a marcat cu capul, din plonjon, după o centrare a lui Ciobotaru. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 54, transformând o lovitură de pedeapsă acordată după un fault al portarului Tibi Ionescu.
Scorul a luat proporţii spre finalul jocului când Burlacu (min.87) şi Ciobotaru(min.90) au marcat pentru 4-1, scor cu care se termină jocul.
Eliminat în prima partidă oficială a anului 2011, la Sălciile, în Cupa României, Daniel Ciobotaru a revenit pe teren după ce Comisia de Disciplină a AJF Prahova i-a redus suspendarea la 3 etape, fiind autorul ultimului gol al câmpinenilor. De remarcat prezenţa la meciul de pe “Rafinăriei” a trei consilieri locali: Marian Dulă, Marian Nistor şi Daniel Telegescu, ultimul fiind şi pe banca tehnică a echipei.
Meciul a fost condus de o brigadă de arbitrii avându-l la centru pe Doralin Bârziloiu, ajutat de asistenţii Ionuţ Gheorghe şi Stelian Mălăroiu, observator AJF fiind Ioan Pascu. Antrenorii Marius Pălănceanu şi Daniel Corcodel au folosit următorul ”11”: Ionescu – Basma, Coman, Neagu, Fl. Stoica, Dragomir, B. Ionică (min.46 Ungureanu), Constantinescu (min.71 Jantea), Burlacu (min.89 Luca), Căpraru (min.62 Nichifor),Ciobotaru. Celelalte rezultate ale etapei: Petrolul Teleajen – Petrolul II Ploieşti 0-1, Caraimanul E.A.Buşteni – CS Şirna 3-1,Unirea Urlaţi – ASFC Brebu 3-1, Prahova 2010 Tomşani – CS Floreşti 6-0, Carpaţi Mefin Sinaia – Avântul Măneciu 0-1, Tinereţea Izvoarele – Chimia II Vadu Săpat 1-0, Tricolorul Breaza – CS Ceptura 0-0, CS Păuleşti – CS Băneşti Urleta 1-0. C. S.