Sport

Tineri campioni la atletism

campioniAtleții de la Clubul Sportiv Școlar Ploiești au obținut trei titluri naționale la Campionatele de Atletism desfășurate la Complexul Lia Manoliu din Capitală. În competiție s-au înscris, în total, 591 de sportivi de la 94 de cluburi din țară. Primele medalii au venit la categoria copii 1, în cadrul căreia atletul Costel Homiuc a avut o evoluție foarte bună, obținând două titluri de campion național. El a câștigat detașat proba de 60 de metri, dar și pe cea de 200 de metri. A treia medalie a fost obținută de ștafeta 4X50 de metri la copii, categoria 2, echipa fiind formată din Mihai Barbu, Sebastian Parepa, Radu Ciocănescu și Florin Nica. Tricourile de campion și medaliile intră în palmaresul CSS Ploiești, club greu încercat după demolarea stadionului “Ilie Oană” , în incinta căruia se aflau atât sala, cât și pista de atletism. Sportivii au dovedit că pot face performanță și în situația în care nu au unde să-și țină antrenamentele la Ploiești și sunt nevoiți să meargă de două ori pe săptămână la București. Autoritățile ar trebui, însă, să găsească o soluție, pentru ca atleții să se pregătească acasă.Raluca EPARU