Stadion „Conpet” din Strejnic; Spectatori: peste 500
Autorul golului: Opriţa(min.4)
Petrolul: A. Vlad – Cârjă, Benga, Plecanciuc, P. Stoica, M. Tudor, Cr. Vlad, Opriţa (min.86 Ct.Păun), Fl. Dumitru, Budescu(min.77 Vlad Stănescu), C. Stoica(min.73 Moroşan). Antrenor: Valeriu Răchită
FC Bihor: Fildan – Moraru, Muscă, Sg. Oltean, R. Lupu, Danci (min.63 Coroian), Florean(min.87 Demba), Chiş, Sorian, Fl. Pop, Mărkuş (min.74 Birtalan). Antrenor: Gheorghe Ghiţ
Întâlnirea dintre Petrolul Ploieşti şi FC Bihor Oradea oferea posibilitatea echipelor să treacă pe poziţie promovabilă, adică „în coasta liderului”. „Găzarii” rămăseseră cu titlul de formaţie invincibilă pe teren propriu, iar trupa orădeană trebuia să demonstreze parcursul bun din acest sezon şi să dea o replică bună fotbaliştilor lui Răchită.
Petrolul s-a întrebuinţat serios pentru a reuşi să câştige partida de duminica trecută contra bihorenilor, cu scorul de 1-0, printr-un gol înscris de Daniel Opriţa (min.4) şi cu o etapă înainte de finalul turului a urcat pe poziţia a doua în clasament, având două puncte mai puţin decât liderul Voinţa Sibiu. Soarta partidei s-a jucat în primul sfert de oră, Opriţa a marcat repede şi a asigurat cele trei puncte, în schimb Bihorul a ratat un penalti prin Mărkuş şi a alergat anemic, tot meciul, după egalare.
Euforia de după gol nu le-a priit jucătorilor lui Răchită, iar în decurs de două minute defensiva ploieştenilor a fost făcută şah mat de atacanţii bihorenilor, numai imprecizia acestora făcând ca scorul să rămână neschimbat. Mai întâi Chiş a trimis în transversală, ca mai apoi, Benga să-l faulteze în careu pe Florean, iar Mărkuş să trimită pe lângă de la 11 metri.
Bihorul a continuat să domine copios, însă steril, în schimb Petrolul s-a mulţumit să iasă pe contraatac şi tot ei puteau marca înaintea fluierului final al primei reprize. Dacă dominarea oaspeţilor a continuat şi în cea de-a doua repriză, cei care au fost mai periculoşi în faţa porţii au fost tot jucătorii Petrolului, cu Opriţa pe post de maratonist şi cu Budescu pe post de jolly-jocker. În urma celor trei puncte câştigate greu, Petrolul a urcat pe locul doi, la două lungimi în spatele Voinţei Sibiu, iar etapa viitoare joacă la Râmnicu Vâlcea, cu CSM.

Liga a III-a, Seria a 3-a
Chimiştii la un punct de lider
Chimia Brazi – Viitorul Domneşti
3-1 (1-0)
Stadion: „Chimia” din Brazi. Spectatori: în jur de 150.
Autorii golurilor: Valentin Lazăr (min.45), Păun (min.49), Arnăutu (min.87)-pentru gazde, Păuna (min.63) – pentru oaspeţi.
Chimia: B. Sava – Dinu, Ciobanu, N. Constantin, Irimescu, Căt.Vlad, Minciună, Butufei, Val.Lazăr (min.80 Răuţă), Visan (min. 75  Arnautu), Păun. Antrenor: Răzvan Vlad.
Viitorul: Toma – Vincene, Voicu (min.67 Fulea), Marciuc, Sandu – Niculae, N. Dumitru, Mihala, Ladaru, I. Pana (min.75 Ciochina), Pauna (min.84 I. Popa). Antrenor: Florentin Radulescu.
Jucatori eliminati: I. Popa (min.90+3).
Au arbitrat: Cătălin Pană (Bucuresti) – la centru, ajutat de asistenţii Claudiu Florea(Piteşti) şi Valentin Cristea (Călăraşi).
Obsevator FRF: Lică Movilă (Bucureşti).
Vinerea trecută, echipa din Brazi s-a impus în faţa unui adversar puternic, echipa din Domneşti având în componenţă şi 3 foşti jucători ai Astrei(Al.Voicu, Lădaru şi Păuna), plus Mugur Bolohan, Ciochină (ex Concordia) sau fostul brezean Liviu Pavel, impresia lăsată de oaspeţi fiind aceea a celei mai puternice echipe, dintre cele venite la Brazi.

Eşec surprinzător
AFC Filipeştii de Pădure – Petrolul Videle 1-2(0-1)
După ce au fost umiliţi pe propriul teren de către„chimiştii”din Brazi(1-7), petroliştii din Videle păreau o „pradă uşoară” pentru gruparea din Filipeştii de Pădure.
Dar cum „buturuga mică răstoarnă carul mare”, oaspeţii s-au impus cu scorul de 2-1(la pauză:1-0), după ce au evoluat ultimele 30 de minute în inferioritate numerică, iar apărătorul buturilor apărând şi două lovituri de pedeapsă.
„Nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat în acest joc. Încă de la începutul săptămânii ne-am avertizat jucătorii să nu se culce pe o ureche privind meciul cu Petrolul Videle. Din păcate, am avut dreptate şi am pierdut prima partidă din acest campionat pe teren propriu”, ne-a declarat directorul sportiv al echipei, Nicolae Vereu.