Imobiliare Valea Prahovei
Sport

Caraimanul Euro-Africa Buşteni – CS Ceptura 1-2 (1-0)

Stadion “Caraimanul” din Buşteni, Spectatori : peste 50
Au marcat : Chira(min.32) – pentru gazde, Ionuţ Lascu (min.51) şi Elisei (min.87) – pentru oaspeţi.
Caraimanul Euro Africa : Crintea (min.58 Turbiţă) – Purcaru, Cârloganu (min.58 Plumb), Bălănescu, Ştefănescu, Trestenicu, Vălică(min.76 Găurean), Anghel, Joseph Apeaning, Yeboah John, Chira. Antrenor : Dorel Purdea
CS Ceptura : Catană – Nedelcu, Popa, Costache(min.41 Dan Marian), Tănase, Suditu, Catană, Blăgoi (min.68 Al. Grigore), Ionuţ Lascu(min. 90 Grigore Lascu) , Elisei, Vasile Cristian (min.90 Manolache).
Au arbitrat : Viorel Căunei (Plopeni) – la centru, ajutat la cele două tuşe de Adrian Calestru şi Vasile Mihai (ambii din Ploieşti).
Observator din partea AJF Prahova : Radu Vasile (Ploieşti)
Cea de-a doua etapă a primului eşalon fotbalistic judeţean a programat la Buşteni partida dintre Caraimanul Euro-Afriaca din vestita staţiune montană şi CS Ceptura.
La prima apariţie pe propria arenă, fotbaliştii pregătiţi de tehnicienii Dorel Purdea şi Alexandru Andraşi au reuşit o primă repriză foarte bună când au condus cu 1-0 prin reuşita lui Petrişor Chira.
Trebuie să remarcăm că la şcoala de fotbal patronată de profesorul Petre Gavrilă, şi-au făcut apariţia alţi doi jucători ghanezi, proveniţi de la şcoala din Ghana iar evoluţiile acestora au fost demne de luat în seamă.
Ei se numesc Joseph Apeaning şi John Yeboah şi speră să evolueze din ce în ce mai bine, iar nu peste mult timp să ajungă la echipe de top din fotbalul românesc.
Repriza secundă a aparţinut oaspeţilor care au întors rezultatul în favoarea lor, golurile fiind marcate pe contraatacuri tăioase care au pus pe picior greşit apărarea gazdelor, un rezultat de egalitate era mult mai echitabil. Dar ce să-i faci, acesta este fotbalul şi se joacă pe goluri.  C. S.