Sport

HC Erigill Proviţa de Sus – HC «Marian Cozma» Bucureşti – 27-22 (10-11)

Sâmbăta trecută, Sala sporturilor “Nicolae Grigorescu” din Câmpina a fost gazda întâlnirii de handbal feminin dintre HC Erigill Proviţa de Sus şi  HC “Marian Cozma” Bucureşti, partidă contând pentru Campionatul Municipiului Bucureşti – junioare II, fiind debutul oficial al tinerelor handbaliste de la Proviţa de Sus, sub bagheta antrenorului Mihai Burlacu.
Trebuie să remarcăm amabilitatea formaţiei bucureştene, care a răspuns afirmativ invitaţiei grupării prahovene de a disputa jocul la Câmpina. HC “Marian Cozma” Bucureşti – formaţia înfiinţată de antrenorul Petre Cozma în memoria fiului său, Marian Cozma, jucător care a activat la gruparea Vezsprem, asasinat în localitatea maghiară în timpul unei altercaţii – are în lot jucătoare extrem de talentate cu vârsta între 12-16 ani.
A fost un spectacol handbalistic care i-a încântat pe puţinii spectatori prezenţi în sală, cu multă ambiţie şi dăruire din partea tinerelor handbaliste, cu multe acţiuni la ambele porţi, cu execuţii spectaculose, dar şi ratări incredibile chiar şi de la 7 metri, cu parade ale portăriţelor celor două combatante.
Partida a fost încredinţată cuplului de arbitri ploieşteni Mariana Aguleriu – Vladimir Teglaş.
HC Erigill Proviţa de Sus: Theodora Groşescu (în poartă), Oana Chilom, Andreea Apostol, Teodora Bucur, Sorina Duricu, Ramona Mărăcine, Adelina Filip (jucătoare de câmp). Pe parcursul jocului, antrenorul Mihai Burlacu, a introdus şi celelalte componente: Ana Maria Andrei, Elena Strechioiu, Elena Nechifor, Andra Postelnicu, Maria Lupaşcu, Loredana Duţă şi Alexandra Manea.
AS “Marian Cozma” Bucureşti: Diana Popescu (portar), Elena Popescu, Mădălina Vârvoreanu, Maria Sebe, Alexandra Chiriac, Mihaela Ionescu, Cristina Balcan, Alis Popescu, Ioana Putinică, Elena Nistor, Cristina Matei, Nicoleta Iancu, Loredana Chiriac, Andreea Păun. Antrenor: Petre Cozma.
Prima repriză a fost extrem de echilibrată, combatantele conducând pe rând jocul şi pe tabelă. Jucătoarele din Proviţa de Sus au ratat câteva lovituri de la 7 metri şi au încheiat primele 30 de minute în dezavantaj, bucureştencele intrând în pauză cu avantaj minim (11-10).
Repriza secundă a fost la discreţia fetelor lui Mihai Burlacu, acestea recuperând minge după minge şi marcând gol după gol. La un moment dat, scorul indica 19-15 pentru prahovence, pentru ca la final diferenţa să fie mărită la cinci goluri (27-22). Cristian SBARNEA