Sport

Petrolul Ploieşti – Arieşul Turda 2-0 (0-0)

Stadion: „Conpet” din Strejnic. Autorii golurilor: Benga (min.56) şi Budescu (min.77-din penalti). Petrolul: Râmniceanu – Cârjă, Bozga, Plecanciuc, Tudor, Benga, Stănescu (min.59 C. Stoica), Fl. Dumitru(min.82 Moroşan), Budescu, Opriţa, Fl.Neaga(min.46 Daniel Stan). Manager general: Valeriu Răchită. Arieşul: Pampea – Târcă, Bier, Timar, Văsie, Pocian, Gheţi (min.80 Cucurzan), Lacovişte (min.74 Dolha), Bucur, Şaim(min.86 Danciu), Curtuiuş. Antrenor: Florin Fabian. Au condus acest joc: Romulus Pop(Tg. Mureş)- la centru, ajutat la cele două tuşe de Bogdan Gheorghioiu (Timişoara) şi Alina Mihoc (Arad). Petroliştii ploieşteni au reuşit să-şi păstreze prima poziţie în clasementul Seriei a II-a, după victoria obţinută cu scorul de 2-0, în confruntarea cu Arieşul Turda. Ambele goluri ale „lupilor galbeni” au fost marcate în repriza secundă de către Benga şi Budescu. După o primă repriză modestă, în care „găzarii” n-au reuşit să desfacă defensivă bine organizată a oaspeţilor, a doua repriză a adus golurile şi victoria atât de necesară pentru ploieşteni.  Dupa ce turdenii au trecut pe lângă deschiderea scorului, atunci când Curtuiuş n-a izbutit să profite de o neînţelegere între Râmniceanu şi Bozga, la următoarea incursiune ofensivă Benga înscrie cu o lovitură de cap, la o centrare trimisă de Opriţa.  A fost golul care a descătuşat formaţia lui Vivi Răchită, iar ocaziile s-au înmulţit, Daniel Stan şi C. Stoica nereuşind să-l învingă pe Pampea. A făcut-o, în cele din urmă, Budescu, dintr-o lovitură de pedeapsă dictată la o fază în care Daniel Stan a fost trântit la pământ de goal-keeper-ul oaspeţilor. Petrolul bifează, astfel, cea de-a şasea victorie din această ediţie de campionat şi, cu un total de 19 puncte, continuă să conducă în ierarhia ligii secunde, înaintea unei serii de confruntări foarte dificile, ce va influenţa, în mod normal, configuraţia clasamentului la finalul primei părţi a campionatului. Valeriu Răchită: “Un succes meritat, conturat în repriza a doua. După ce am deschis scorul am fost convins că vom câştiga, pentru că ştiam forţa echipei şi mai ştiam că, din punct de vedere fizic, putem depăşi orice adversar din campionat. La pauză am reaşezat tactic echipa, cerându-le jucătorilor să scoată mingea mai mult în margine, în condiţiile în care s-a văzut că pe zonă centrală a defensivei oaspeţilor era greu de pătruns. Cred că, una peste alta, am făcut un joc bun şi ne dorim, acum, să câştigăm şi celelalte cinci meciuri care ne-au mai rămas de disputat, iar la iarnă să tragem linie şi să încercam să ne întărim în perspectiva returului.” Florin Fabian (Arieşul Turda): “Am făcut un meci bun, împotriva unei echipe care se luptă pentru promovare. Petrolul are jucători care pot decide meciul, iar asta s-a şi văzut după pauză, pentru că, în prima repriză, cred că am jucat mai bine. Puteam să marcăm la
0-0 şi, probabil, altfel s-ar fi jucat până la final, dar trebuie să recunosc că, astăzi, Petrolul a fost echipa mai bună şi a câştigat pe merit”. C. S.