Sport

Boldeşti şi Unirea, la egalitate

►Unirea Câmpina, ocupanta primului loc în Liga A Prahova a obţinut doar un egal în partida jucată în deplasare cu Petrolistul Boldeşti.

Meciul în care s-au întâlnit două dintre echipele bune ale competiţiei, a fost unul aşteptat cu interes mai ales de oaspeţi, care se îndreaptă uşor-uşor, spre promovare. Prima repriză gazdele au jucat în forţă şi au deschis scorul, în minutul 33. Suporterii echipei câmpinene au mers şi ei să-şi susţină jucătorii şi, după pauză, Unirea şi-a… unit forţele şi a prestat un fotbal frumos, ce a adus şi golul egalării, picat în minutul 73. „Am revenit în repriza a doua. Băieţii au avut caracter… E un scor echitabil, zic eu. Jocul l-am pregătit pentru victorie, dar aşa a fost să fie. Şi cei de la Boldeşti au avut o echipă bună. Acest egal este un punct important, un punct câştigat”, a declarat antrenorul echipei Unirea Câmpina, Costin Plăvache.
Dacă acesta s-a arătat mulţumit, nu putem spune acelaşi lucru şi despre antrenorul echipei gazdă, care s-a simţit chiar nedreptăţit. „În afară de câteva faze fixe, care au fost făcute cadou de către arbitru, n-am ce să-i reproşez. În prima repriză am avut aceeaşi fază ca şi echipa adversă, dar la mine…”, a spus antrenorul echipei gazdă, Marian Ilie.
Unirea Câmpina acceptă egalul de la Boldeşti şi se pregăteşte pentru meciul de sâmbăta viitoare, de pe stadionul Rafinăriei, de la ora 11.00, cu Caraimanul Buşteni.
Diana ROMAN

Petrolistul Boldeşti – Unirea Câmpina 1-1 (1-0)
Au marcat: C. Pantilimonescu (33) / Gheorghe Bărăgan (73).
Arbitri: Adrian Illyeş – Cătălin Popovici şi Adrian Niţă (toţi, din Ploieşti). Observator: Silviu Crângaşu (Ploieşti).
Caraimanul Buşteni – Dero Ploieşti 0-1 (0-1)
A marcat: Cristian Dumitrache (5).
Arbitri: Bogdan Zahiu (Ploieşti) – Ionel Gheonea (Urlaţi) şi Vasile Burcalu (Brebu). Observator: Decu Crângaşu (Ploieşti).
CSM Câmpina – Chimia II Vadu Săpat 3-0*
CS Blejoi-Vispeşti – Tinereţea Izvoarele 5-0 (1-0)
Au marcat: Florin Gheorghe (22, 66), George Bridinel (62, 76), Răzvan Catană (86).
Arbitri: Ciprian Piciu (Băltiţa) – Mihai Vizitiu şi Alexandru Ilie (ambii, din Ploieşti). Observator: Traian Notaru (Ploieşti).
AFC Brebu – Unirea Urlaţi 0-0
Arbitri: Ovidiu Oprea – Gabriel Brăilă şi Louis Oprescu (toţi, din Ploieşti). Observator: Roşu Mitu (Ploieşti).
Progresul Drăgăneşti – CS Băneşti-Urleta 5-0 (3-0)
Au marcat: Andrei Fieraru (18), Claudiu Tudor (27), Marian Isacov (43), Adrian Toader (57, 75).
Arbitri: Doralin Bîrziloiu (Vălenii de Munte) – Laurenţiu Dragu (Colceag) şi Cristian Lefter (Urlaţi). Observator: Paul Roşală (Ploieşti).
CS Păuleşti – CS Ceptura 1-0 (0-0)
A marcat: Cristian Vasile (84).
Arbitri: Valentin Marinică (Cornu) – Ştefan Călăraşu (Câmpina) şi Mircea Rusu (Bertea). Observator: George Andrei (Ploieşti).
Avântul Măneciu – Petrolul II Ploieşti 3-1 (1-1)
Au marcat: Daniel Stoian (25, 89), Lucian Cruceru (76) / Constantin Petculescu (23).
Arbitri: Robert Stanciu (Câmpulng Muscel) – Vlad Ioniţă (Ploieşti) şi Doru Petre (Bucov). Observator: S. Pantilimonescu (Ploieşti).
Carpaţi Sinaia – Astra III Ploieşti 0-3 (0-2)
Au marcat: Dorin Burlacu (29, 44), Marian Stan (78).
Arbitri: Florin Ionescu (Ploieşti) – Vasile Tiron (Ploieştiori) şi Emanuel Tincu (Ploieşti). Observator: Răzvan Dincuţă (Ploieşti).

* Chimia II Vadu Săpat s-a retras din campionat şi va pierde toate meciurile cu 3-0.